Jak pozbyć się wzdęć brzucha?

Kobieta z płaskim brzuchem zauważa efekty eliminacji wzdęć.

Wzdęcia brzucha dokuczają każdemu. Niektórzy napotykają je raz na jakiś czas, a inni borykają się z tym problemem nawet każdego dnia.

 

Spis treści

Wzdęcia brzucha - czym są? 

Wzdęcia brzucha - napompowany brzuch 

Wzdęcia brzucha - przyczyny występowania 

Wzdęcia brzucha - objawy 

Wzdęcia brzucha - jak się ich pozbyć? 

Wzdęcia brzucha - zalecenia dietetyczne 

Podsumowanie 

Najczęściej zadawane pytania 

 

Wzdęcia brzucha - czym są?

Najczęściej przedstawiane są jako skutek nieodpowiednich nawyków żywieniowych lub jako objaw nietolerancji pokarmowej, schorzenia lub choroby.
Polegają na obecności nadmiaru gazów w jelitach, które powstają podczas trawienia oraz połykania powietrza.

 

Wzdęcia brzucha - napompowany brzuch

Najbardziej charakterystycznym objawem wzdęć brzucha jest uczucie i wygląd “napompowanego brzucha”. W zależności od stopnia nasilenia wzdęć, przyczyny występowania i aktualnej masy ciała, obwód brzucha może być powiększony nawet o 10 cm.

Eliminacja wzdęć przyczyni się do wysmuklenia sylwetki znacznie szybciej niż bezmyśle stosowanie diet ubogokalorycznych lub diet z radykalnymi wykluczeniami. 

Warto wiedzieć, że jeden z elementów, za pomocą którego rozpoznaje się otyłość brzuszną to obwód brzucha powyżej 88 cm u kobiet i powyżej 94 cm u mężczyzn.
Wynika z tego, że przy wzdęciach brzucha można fałszywie rozpoznać u siebie otyłość i zbyt radykalnie podejść do zmiany nawyków żywieniowych. 

 

Wzdęcia brzucha - przyczyny występowania

Najczęstszymi przyczynami są najbardziej przyziemne i niewinne rzeczy:

  • zbyt łapczywe jedzenie (np. w pośpiechu), 

  • mówienie podczas spożywania posiłków, 

  • żucie gumy oraz palenie papierosów, 

  • jedzenie produktów wiatropędnych, 

  • picie napojów gazowanych oraz picie wszelkich napojów przez słomkę

Większość wymienionych przyczyn powstaje na podstawie połykania nadmiaru powietrza i niezdolności do pozbycia się go. Profesjonalnie nazywa się to aerofagią.

Istnieją także przyczyny powstawania wzdęć brzucha, które są spowodowane współistniejącą chorobą np. zespołem jelita nadwrażliwego (IBS). Dodatkowo mówi się o stanach kiedy istnieje niedobór enzymów biorących udział w trawieniu, a także o nadmiernej fermentacji, która zachodzi w stanach nietolerancji laktozy, glutenu i fruktozy oraz nadmiernego spożycia sorbitolu i nierozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego.

 

Wzdęcia brzucha - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest uczucie “napompowanego brzucha”. W następnej kolejności obserwuje się częste wydalanie gazów i uczucie ucisku w podbrzuszu. W zależności od nawyków żywieniowych można zaobserwować także przelewanie się w jamie brzusznej.

Jeśli objawy pojawiają się nagle i bezpodstawnie to warto umówić się na wizytę do lekarza.

 

Wzdęcia brzucha - jak się ich pozbyć?

Na początku należy zaznaczyć, że jeśli wzdęcia brzucha są objawem choroby to poniższe zalecenia mogą się różnić w zależności od stanu zdrowia. W pierwszej kolejności zawsze należy postawić leczenie choroby powodującej wzdęcia. Następnie dopiero należy zająć się redukowaniem wzdęć.

 

 

 

Polecane artykuły: 

Brak miesiączki a dieta - dowiedz się w jaki sposób brak miesiączki może wpływać na zdrowie hormonalne kobiet

Dieta w zaparciach - odpowiednia dieta będzie służyć regularnym wizytom w toalecie 



 

Grupa przyjaciół wznosi toast napojami gazowanymi.

 

Wzdęcia brzucha - zalecenia dietetyczne

Zalecenia są związane z bezpośrednim zwalczaniem przyczyn powstawania wzdęć brzucha.

  • Zacznij od skupienia się na procesie jedzenia. Postaraj się jeść w spokoju, bez pośpiechu w komfortowej pozycji siedzącej,

  • Postaraj się ograniczyć mówienie podczas spożywania posiłków,

  • W miarę możliwości ogranicz palenie papierosów i żucie gumy. Podczas tych czynności dochodzi do pobierania nadmiernej ilości powietrza,

  • Ogranicz spożywanie napojów gazowanych i picie wszelkich napojów przez słomkę.

  • Warto zmniejszyć ilość spożywanych warzyw strączkowych takich jak fasola, groch, cieciorka, bób, itp. ze względu na właściwości wiatropędne.

  • Nadmierne wydalanie gazów może być także spowodowane spożyciem kapusty, brukselki, cebuli, chleba, makaronu, produktów zbożowych, jabłek, gruszek, śliwek, kukurydzy, owsa, ziemniaków, mleka, lodów i serów. Każdy toleruje te produkty na swój sposób i w Twoim przypadku część z nich może nie powodować wzdęć brzucha.

  • W przypadku występowania wzdęć z powodu nietolerancji pokarmowej np. nietolerancja laktozy lub glutenu wyklucz składnik, którego nie tolerujesz.

  • W przypadku nietolerancji fruktozy należy ograniczyć jej spożycie. 

  • Koniecznie zastanów się nad wprowadzeniem regularnej aktywności fizycznej. W miarę możliwości wykonuj ją po najbardziej obfitym posiłku w ciągu dnia. Spacer w takim przypadku nada się idealnie.

Większość zaleceń dietetycznych związanych z eliminacją wzdęć brzucha wiąże się ze zmianą nawyków podczas spożywania posiłków. Naprawdę niewielki krok dzieli Cię od zmniejszenia dokuczliwych objawów żołądkowo-jelitowych.

 

 

 

Polecany dietetyk: 

Bhealthy Dietetyk Hubert Wojarski - poznaj dietetyka, który pomoże Ci raz na zawsze uporać się ze wzdęciami (także przy występowaniu chorób dietozależnych i nietolerancji pokarmowych)



 

Podsumowanie

Co musisz wiedzieć o wzdęciach brzucha?

  • Po stwierdzeniu otyłości brzusznej na podstawie pomiaru obwodu brzucha zamiast wprowadzać radykalne zmiany w diecie najpierw postaraj się zadbać o zmianę nawyków podczas spożywania posiłków,

  • Poznaj przyczynę powstawania wzdęć brzucha zanim zaczniesz zwalczać napompowany brzuch. Jeśli przyczyną są nieodpowiednie nawyki żywieniowe to wprowadź zmiany w tym zakresie. Jeśli przyczyną mogą być choroby dietozależne to skonsultuj się z lekarzem,

 

Najczęściej zadawane pytania

  • Dlaczego wzdęcia brzucha są tak częste?

W obecnych czasach, kiedy brakuje nam czasu na wszystko, zwracamy coraz mniej uwagi na to co i jak jemy. Posiłki często jadamy w pośpiechu żeby zdążyć do pracy, podczas spożywania posiłku rozmawiamy przez telefon albo wideo rozmowę, jedzenie popijamy napojami gazowanymi i ignorujemy dotychczasowe oznaki wzdęć. To wszystko składa się na częstotliwość i intensywność występowania wzdęć.

  • Ile czasu zajmuje pozbycie się wzdęć?

Zależnie od przyczyny występowania, wzdęć można pozbyć się z dnia na dzień lub dopiero po wyleczeniu choroby, której jednym z objawów są właśnie wzdęcia brzucha.

  • Czy możliwe jest, że odstający brzuch to nie tłuszcz, a objaw wzdęć brzucha?

Wzdęcia brzucha powodują zwiększenie jego obwodu. Jeśli czujesz, że borykasz się ze wzdęciami to warto zastosować się do porad przedstawionych w powyższym wpisie. Istnieje możliwość, że obwód Twojego brzucha zmniejszy się po kilku dniach od zmiany nawyków zdrowotnych, a Twoja sylwetka nabierze lepszych kształtów. Nie powinno się jednak wykluczać występowania nadmiaru tkanki tłuszczowej, której niestety nie da się pozbyć tak szybko jak wzdęć w niektórych przypadkach.

  • Czym kierować się podczas przygotowywania jadłospisu w przypadku występowania przewlekłych wzdęć?

Poza wprowadzeniem lepszych nawyków podczas spożywania posiłków warto zmniejszyć ilość spożywanej fasoli, grochu, cieciorki, bobu, kapusty, brukselki, cebuli, chleba, makaronu, produktów zbożowych, jabłek, gruszek, śliwek, kukurydzy, owsa, ziemniaków, mleka, lodów i serów. Trzeba wiedzieć jednak, że każdy może tolerować różne produkty na inne sposoby. Warto eksperymentować i wykluczać tylko produkty przyczyniające się do powstawania wzdęć brzucha.