Trener personalny - czy warto inwestować w trenera personalnego?

Trener personalny instruuje wykonanie przysiadu z obciążeniem

 

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z usług trenera osobistego kojarzyło się z osobami zamożnymi, które mogą pozwolić sobie na więcej pod względem poprawy wyglądu zewnętrznego. Swoich trenerów mieli celebryci, właściciele firm i czasami ludzie na stanowiskach kierowniczych. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać. Korzystanie z usług trenera personalnego jest coraz bardziej powszechne i nie uważa się już tego za coś co jest dostępne tylko dla pewnej grupy społeczeństwa.

 

Spis treści

Kim jest trener personalny? 

Rodzaje trenerów personalnych 

Czym zajmuje się trener personalny? 

Ile kosztuje trener personalny? 

Kiedy warto mieć trenera personalnego online? 

Kiedy warto mieć trenera personalnego na żywo? 

Podsumowanie 

Najczęściej zadawane pytania 

 

Kim jest trener personalny?

Trenerem personalnym może nazywać się osoba po skończonym kursie, w skład którego wchodzi nauka teoretyczna, zajęcia praktyczne, egzamin i otrzymanie certyfikatu trenera osobistego. Do niedawna był to jedyny sposób na weryfikację kompetencji i umiejętności trenera. W ostatnim czasie zaczęły otwierać się studia podyplomowe na uczelniach z już istniejącymi kierunkami sportowymi. Być może w niedalekiej przyszłości to właśnie ten rodzaj edukacji trenerów będzie pożądany u specjalistów przy zatrudnianiu na siłowni lub zakładaniu działalności gospodarczej. Aktualnie nadal najpowszechniejsze są kursy i szkolenia.

Trenerzy personalni oprócz ukończonych kursów, szkoleń, studiów podyplomowych mają ogromne doświadczenie z treningiem w różnych warunkach. Każdy trener powinien być obyty z siłownią, z treningiem w warunkach domowych, z treningiem w plenerze i powinien mieć umiejętność wykorzystywania tylko dostępnego w danym momencie sprzętu.

Dodatkowo zdecydowana większość trenerów personalnych zanim podejmie się indywidualnego prowadzenia podopiecznych ma już doświadczenie w pracy z klientem. Wynika to z tego, że zanim założy swoją działalność pracuje na siłowni jako instruktor indywidualny lub instruktor zajęć grupowych. W obecnych czasach kiedy siłownie spotykamy za każdym rogiem naprawdę ciężko jest znaleźć trenera, który nigdy wcześniej nie miał kontaktu z klientem w jakiejś formie i nie będzie wiedział jak się zachować, co zalecić lub co odradzić podczas spotkania na treningu indywidualnym.

Z racji na nabyte doświadczenie w pracy na siłowni trener personalny zna zasadzy działania maszyn i pozostałego sprzętu, na którym wykonuje się podstawowe ćwiczenia. Wie jak dobrać konkretne ćwiczenia to osoby i zna technikę wykonania poszczególnych ćwiczeń.

 

Rodzaje trenerów personalnych

W obecnych czasach wielu trenerów postanowiło przejść na działalność online, rezygnując lub ograniczając tym samym spotkania ze swoimi podopiecznymi na żywo. 

*Na potrzeby tego wpisu nazwę te osoby trenerami personalnymi online.

Wyróżniamy zatem dwa rodzaje trenerów:

  1. Trenerzy personalni współpracują ze swoimi klientami na żywo na terenie jednego miasta,

  2. Trenerzy personalni online zajmujący się współpracą przez internet.

 

Każdy trener personalny zarówno online, jak i ten współpracujący z klientami na żywo ma swoje wybrane specjalizacje. Żaden trener nie przygotuje jednego dnia planu dla sylwetkowca, a drugiego dnia dla ultramaratończyka. Te sporty to zupełnie inny zakres wiedzy, zupełnie inne podejście i zupełnie inne doświadczenie.

Przykładowe specjalizacje trenerów:

  1. Sporty sylwetkowe, w tym przygotowanie do zawodów sylwetkowych, wspomaganie w odchudzaniu i nabieraniu masy mięśniowej.

  2. Sporty wytrzymałościowe takie jak triathlon, maraton.

  3. Sporty siłowe takie jak podnoszenie ciężarów, kalistenika, crossfit.

  4. Sporty walki

  5. i wiele, wiele innych…

O ile niektóre specjalizacje mogą się łączyć np. sporty sylwetkowe i siłowe o tyle sporty siłowe i niektóre rodzaje sportów wytrzymałościowych nawet mogą się wykluczać pod pewnymi względami.

Warto więc zdecydować się a współpracę z trenerem, który specjalizuje się w danej dziedzinie sportów.

 

Jeśli interesuje Cię sport sylwetkowy lub po prostu poprawa wyglądu zewnętrznego to zapraszam do współpracy i kontaktu mailowego -biuro@bhealthydietety.pl.

Właśnie w tym specjalizuję się jako trener online.

  

Trener personalny online obowiązki

Trener personalny na żywo obowiązki 

Czym zajmuje się trener personalny?

Mając na uwadze powyższe dwa rodzaje trenerów - Ci, którzy działają online i Ci którzy  współpracują z podopiecznymi na żywo można przedstawić dwa różne podejścia.

Trener personalny online - przygotuje dla Ciebie plan treningowy na podstawie wywiadu treningowego. W skład planu treningowego od trenera online wchodzą najczęściej:

  • Ćwiczenia przygotowane w odpowiedniej kolejności (zarówno rozgrzewkowe, rozciągające jaki i trening właściwy).

  • Ilość serii i powtórzeń lub czas poświęcony na dane ćwiczenie, mając na uwadze odpowiednie dopasowanie objętości i intensywności treningu do klienta.

  • Przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami ćwiczeń aby upewnić się, że dochodzi do regeneracji w trakcie treningu.

  • Tzw. tempo wykonywania każdego ćwiczenia w celu uniknięcie nieporozumień pod względem np. długości trwania treningu.

  • Dodatkowe uwagi np. w przypadku wprowadzenia zaawansowanych technik treningowych takich jak super serie.

Od dobrego trenera osobistego online możesz liczyć także na opisy słowne dołączone do każdego ćwiczenia (czasami są to autorskie filmy instruktażowe) i materiały edukacyjne np. w postaci nawodnienia podczas treningu. 

Oprócz tego, możesz zapytać swojego trenera o porady odnośnie poszczególnych ćwiczeń. Pamiętaj o tym, że jeśli występują jakieś problemy bólowe po ćwiczeniach to nie można ich bagatelizować i natychmiast należy zgłosić je trenerowi online. Dochodzi wtedy do zmiany ćwiczeń powodujących dyskomfort albo dokładniejszego przedstawienia techniki wykonania obecnych ćwiczeń.

Trener personalny na żywo - to osoba, która pokieruje Cię podczas treningu pod względem techniki wykonywanych ćwiczeń i dotrzyma Ci towarzystwa w trakcie trwania każdego powtórzenia.
Wszystko, to co zawiera się w planie treningowym od trenera personalnego online, trener na żywo przedstawi Ci podczas indywidualnego treningu. Taka opcja jest szczególnie warta uwagi jeśli jesteś początkujący/początkująca, masz wady postawy lub nie czujesz się pewnie na siłowni ćwicząc samodzielnie.
Bardzo częstą praktyką trenerów personalnych na żywo jest tzw. konsultacja wstępna, na której trenerzy sprawdzają zdolności swojego podopiecznego. Są to między innymi:

  • mobilność stawów, 

  • siła mięśniowa, 

  • obycie z treningiem, 

  • wiedza na temat techniki wykonywania ćwiczeń, 

Na treningu wstępnym tego rodzaju poznasz podstawowe wzorce ruchowe i dowiesz się jakie jest podejście trenera do Twojej osoby. Taka konsultacja często jest bezpłatna jeśli klient zdecyduje się na podpisanie swego rodzaju umowy np. na zakup kolejnych 8 treningów.
Osobiście uważam to za ogromną przewagę we współpracy z trenerem na żywo bo nawet w najlepiej wypełnionym wywiadzie treningowym nie da się przedstawić swoich zdolności treningowych, mobilności stawów i opisać dokładnie swoich wad postawy.

 

Ile kosztuje trener personalny?

Zaczynając od współpracy z trenerem personalnym online - koszt planu treningowego online jest bardzo zróżnicowany. Jako trener specjalizujący się w sportach sylwetkowych i treningach, które wspomagają osiągnięcie docelowej masy ciała mogę powiedzieć, że średni koszt miesięcznej współpracy treningowej to 80-150 zł

Oczywiście takiego planu treningowego można stosować się dłużej, mając na uwadze fakt, że z czasem trening zacznie się “terminować” bo mięśnie będą adaptować się do tych samych ruchów. Zwłaszcza jeśli nie dochodzi do progresji liniowej.

W przypadku treningów wytrzymałościowych takich jak miesięczna współpraca przygotowująca do triathlonu czy maratonu, koszt może sięgać dobrych kilkuset złotych. Całkowicie inna specyfika sportu wymaga zupełnie innego podejścia, która wiąże się większym nakładem pracy trenera.
Niestety nie mam doświadczenia w przygotowywaniu online sportowców wytrzymałościowych do zawodów więc nie jestem w stanie określić dokładnych kosztów takiej współpracy.

Trener personalny na żywo najcześciej przygotowuje plan treningowy w cenie długoterminowej współpracy, a za pojedynczą (najczęściej jedno godzinną) sesję treningową liczy sobie od 100 do 200 zł. Może się to wydawać dość wygórowaną ceną, zwłaszcza jeśli takie treningi mają miejsce kilka razy w tygodniu, ale w trakcie przygotowania do zawodów, w przypadku występowania dolegliwości liczy się każdy % szansy na polepszenie wyników/stanu zdrowia. Dodatkowo - ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas treningu u boku trenera personalnego jest znacznie mniejsze niż w przypadku samodzielnego treningu, zwłaszcza jeśli posiada się małe doświadczenie w treningu. 

 

Kiedy warto mieś trenera personalnego.

 

Kiedy warto mieć trenera personalnego online?

Jest wiele powodów dla których warto zdecydować się na współpracę z trenerem personalnym online. Najważniejszym jest dostosowanie planu treningowego do Twoich potrzeb i możliwość edukacji teoretycznej np. na temat stosowanej suplementacji oraz praktycznej za pomocą opisów ćwiczeń. Dodatkowym plusem współpracy z trenerem online jest stosunkowo niska cena planu treningowego, którego można trzymać się przez kilka miesięcy.

Trenerzy online dobrze spisują się też w przypadku wspomagania leczenia chorób dietozależnych np. chorób układu sercowo naczyniowego lub w przypadku próby zwalczenia np. zbyt wysokiego cholesterolu i/lub trójglicerydów. Wynika to z faktu, że w takim przypadku wystarczy przedstawienie głównych zaleceń związanych najczęściej z podejmowaniem nieskomplikowanego wysiłku wytrzymałościowego takiego jak długie spacery czy jazda na rowerze przez określony czas. Nie ma przecież większych obaw o kontuzję kiedy wysiłek jaki się podejmuje to spacer w lesie.

 

Kiedy warto mieć trenera personalnego na żywo?

Trenerzy personalni na żywo mają zdecydowanie większe możliwości i tzw. pole do popisu. Mogą sugerować lepsze rozwiązania przy występowaniu konkretnego problemu np. bólu barku podczas wykonywania jakiegoś ruchu. 

W przypadku występowania nawracających kontuzji trenerzy mogą monitorować technikę wykonywania ćwiczeń i stwierdzić czy warto kontynuować wzmacnianie czy lepiej zainwestować w fizjoterapeutę

Jeśli planujesz start w zawodach sportowych i wiążesz z tym duże nadzieje to udaj się do trenera na treningi personalne. Sam plan treningowy i samodzielne działanie mogą nie wystarczyć. Pamiętaj, w takim przypadku liczy każdy %!

Podejrzewasz u siebie wady postawy? Lepiej wyjdziesz na skorzystaniu z usług trenera personalnego na żywo i odpowiedniej konsultacji wstępnej

Jeśli chcesz wziąć się za siebie pod względem sylwetkowym na 100% i większa cena współpracy nie stanowi dla Ciebie problemu to trener personalny na żywo działający w Twoim mieście to wybór dla Ciebie!

 

Istnieje wiele innych powodów dla, których warto skorzystać z usług trenera personalnego zarówno tego online jak i tego na żywo. Finalnie to Ty musisz zdecydować czy cena współpracy ze specjalistą jest warta efektów jakie możesz osiągnąć.

   

Podsumowanie

  1. Trenerzy personalni są warci swojej ceny jeśli potrzebujesz ich pomocy. Zastanów się co jest Twoim celem, a następnie przemyśl to czy trener personalny może Ci pomóc.

  2. Zanim zdecydujesz się na współpracę z trenerem, sprawdź czy specjalizuje się w sporcie, który Cię interesuje. W przeciwnym razie jako fan dźwigania ciężarów możesz skończyć na rolkach.

  3. Wybierz trenera online lub trenera na żywo w zależności od tego, który z nich wydaje się być bardziej opłacalnym wyjściem.

  4. Trener personalny online dostosuje plan treningowy do Twoich potrzeb, wspomoże leczenie niektórych chorób i polepszy wyniki następnych badań.

  5. Trener personalny na żywo będzie towarzyszył Ci podczas całego treningu. Na miejscu wytłumaczy Ci jak robić każde ćwiczenie, dobierze najlepsze ćwiczenia do Twojej aktualnej sytuacji i prawdopodobnie przyczyni się do lepszych efektów. Niestety koszt współpracy może być znacznie większy niż z trenerem online.

 

Najczęściej zadawane pytania

  • Co z trenerami, którzy za trening personalny lub plan treningowy liczą sobie 20 zł?

Takie osoby najczęściej reklamują się za pomocą darmowych ogłoszeń w internecie. Są trenerami początkującymi, którzy chcą nabyć doświadczenia we współpracy z klientami. Niski koszt współpracy może oznaczać gorszą jakość usługi, ale nie jest to pewne. Tak jak pisałem wcześniej - każdy trener ma jakieś podstawy w treningu i jeśli nie masz doświadczenia z treningiem to warto skorzystać z każdego pomocy.

 

  • Czy trenera wybiera się tylko na podstawie specjalizacji?

Jest wiele różnych metod, na podstawie których można wybrać odpowiedniego trenera dla siebie. Oprócz specjalizacji należy zwrócić uwagę na rekomendacjenajlepiej znajomych, opinie online - najlepiej te najdłuższe, budżet i w przypadku wybrania trenera na żywo - lokalizację.

 

  • Jak rozpoznać dobrego trenera personalnego?

Dobry trener personalny to taki, który ma wiedzę z zakresu w którym się specjalizuje, charyzmę, wyczucie, jest zaangażowany w Twoją przygodę i konsekwentnie dąży do pomocy w osiągnięciu Twojego celu. Wszystkie te cechy możesz zweryfikować podczas pierwszego kontaktu, zadania kilku pytań i śledzenia mediów społecznościowych trenera.

 

  • Czy trener personalny musi przygotować dla mnie dietę?

Trener personalny może lecz nie musi przygotować dla Ciebie plan żywieniowy. Niektórzy trenerzy zajmują się tylko prowadzeniem treningowym, inni wprowadzają do swoich usług także ofertę planu żywieniowego. Jeśli chcesz mieć pewność co do prawidłowości swojej diety to skorzystaj z usług dietetyka. Masz wtedy większą pewność, że wszystko będzie ok. :)