Dieta - pozytywne aspekty zdrowych nawyków żywieniowych

Wprowadzając w życie konkretne założenia dietetyczne najczęściej zmotywowani jesteśmy dążeniem do lepiej wyglądającej sylwetki. Chcemy zredukować tkankę tłuszczową lub zwiększyć masę mięśniową żeby lepiej czuć się w swoim ciele. Drugim najczęściej deklarowanym celem zmiany nawyków żywieniowych jest zadbanie o jakość swojego życia i ogólny poziom zdrowia. Ten cel jest hojniej wybierany przez osoby borykające się z chorobami dietozależnymi.

Oprócz osiągania wiadomych celów, w trakcie trzymania się racjonalnych założeń dietetycznych możemy spodziewać się poprawy innych aspektów naszego życia. Zazwyczaj nie mamy ich na uwadze i poprawa np. zdrowia skóry przychodzi do nas jako niespodzianka w pakiecie z ubytkiem kilku kilogramów.

Chcesz dowiedzieć się na jakie inne miłe niespodzianki możesz liczyć w trakcie stosowania się diety zbilansowanej, racjonalnej i bez wykluczeń? Czytaj dalej!

 

Spis treści

Wpływ diety na zdrowie psychiczne 

Wpływ diety na skórę 

Wpływ diety na włosy i paznokcie 

Wpływ diety na cykl miesiączkowy 

Podsumowanie 

Literatura 

 

Wpływ diety na zdrowie psychiczne

Wprowadzając w życie dietę/rutynę dietetyczna poczujesz się jakbyś miał większą kontrolę nad jednym z najważniejszych aspektów swojego życia jakim jest spożywane jedzenie. Sam fakt stosowania się do konkretnego planu ma spory wpływ na redukcję stresu. Jeśli do tego zauważalne będą pożądane rezultaty związane z sylwetką i zdrowiem fizycznym to z pewnością polepszy się Twoje ogólne samopoczucie. Poza redukcją stresu i ciągle polepszającym się samopoczuciem możesz zauważyć lepszą jakość snu. Przez to zaobserwujesz więcej energii w ciągu dnia i większą chęć do opuszczenia łóżka gdy zadzwoni Twój pierwszy budzik.

Jaką dietę stosować aby zagwarantować sobie lepszy stan zdrowia psychicznego?
Racjonalną, bez zbędnych restrykcji i wykluczeń. Korzystaj z produktów, które lubisz jeść i dań, które lubisz przygotowywać.
Unikaj składników, których nie lubisz lub nie tolerujesz.
Wyjątkowe produkty, które wykazują pozytywny wpływ na zdrowie mentalne i które warto włączyć do swojej diety to:
cebula, czosnek, por, szparagi, banany, kapusta kiszona, jogurty, kefiry

 

Wpływ diety na skórę

Wraz z biegiem współpracy moi podopieczni najwcześniej wspominają o zauważonych postępach w stanie swojej skóry. Wprowadzając racjonalnie zbilansowana dietę o odpowiedniej podaży tłuszczu (ok. 30% zapotrzebowania na energię), z ograniczeniem cukru białego, fast foodów, alkoholu i z równoczesnym dbaniem o nawodnienie można spodziewać się sporych postępów między innymi w nawilżeniu skóry głowy i twarzy.

Osoby borykające się z trądzikiem także mogą zauważać postępy w zmniejszaniu objawów trądzikowych po wprowadzeniu w życie racjonalnej diety. W przypadku objawów typowo trądzikowych warto zwrócić dodatkowo uwagę na produkty spożywcze, które mogą wywoływać nasilenie objawów. Takich produktów należy unikać - w niektórych przypadkach te produkty się ogranicza, a w niektórych całkowicie wyklucza, zastępując je innymi produktami i wprowadzając odpowiednią suplementację. Więcej na temat diety przeciwtrądzikowej przeczytasz tutaj. 

 

 

Wpływ diety na włosy i paznokcie

Odkąd zajmuję się dietetyką zawodowo, słyszałem już setki komentarzy na temat tego że
“na diecie łamią się i wypadają włosy”,
“na diecie nie da się zapuścić paznokci bo łamią się we wszystkie strony”.
Jest to oczywiście bzdura szerzona przez osoby stosujące diety niedoborowe, z nieprzemyślanymi wykluczeniami, detoksy i inne wybory reklamowane szybkimi efektami sylwetkowymi.
“Schudnij 10 kg w tydzień” - kto z nas tego nie słyszał?

Prawdą jest natomiast, że odpowiednio zbilansowana dieta, prowadzona z rozsądkiem na przestrzeni czasu wpływa na polepszenie zdrowia włosów.
Fakty o diecie na włosy i paznokcie:

  • Dlaczego na diecie Dąbrowskiej wypadają kobietom włosy i łamią się paznokcie?
    Bo podaż kalorii, a przede wszystkim białka jest zbyt mała by w miejsce wypadających włosów powstawały nowe, a paznokcie miały możliwość do zachowania mocnej struktury. Białko to główny budulec dla włosów i paznokci, ale także mięśni i wielu innych tkanek.
  • Co jeść żeby zapobiegać przetłuszczaniu się włosów?
    Strączki i pełnoziarniste zboża takie jak chleb razowy i makaron ciemny. Zawierają bowiem witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B5).
  • Co jeść żeby mieć “dobre jakościowo” włosy?
    Zadbaj o to by w diecie miały swoje pewne miejsce tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy.
    Dodatkowo zadbaj o to aby przynajmniej 1 raz w tygodniu spożywać tłuste ryby takie jak makrela, łosoś czy śledzie.
    We wskazanych produktach znajdują się kwasy tłuszczowe zapobiegające wypadaniu włosów i zwiększające nawilżenie włosów od środka - blask i sprężystość nadchodzą!
  • Co jeść żeby mieć “mocne” paznokcie?
    Wszelkie produkty bogate w witaminę B, witaminę C, żelazo i wspomniane wcześniej białko. Idealnie sprawdzą się:
    kiwi, natka pietruszki, papryka czerwona, ryby, jaja, nabiał, wszelkie owoce, produkty pełnoziarniste, strączki, awokado, oliwa z oliwek i olej rzepakowy.

 

Wpływ diety na cykl miesiączkowy

Temat cyklu miesiączkowego i diety poruszałem już kilkukrotnie na swoich mediach społecznościowych (link do Instagrama) i wpisach na blogu (link do długiego wpisu na blogu).
Niestety nadal panuje przekonanie, że "każda dieta powoduje opóźnienie lub zanik miesiączki".
Jest to nieprawda - odpowiednio prowadzona dieta nie będzie przyczyniać się do zaburzeń cyklu miesiączkowego! Należy jednak znać podstawowe zasady żywienia kobiet, które opisuję szerzej w treściach podlinkowanych wyżej.

Czy dieta może mieć pozytywny wpływ na cykl miesiączkowy? Oczywiście!
Odpowiednio skomponowana dieta to najważniejszy krok do zachowania lub przywrócenia prawidłowego cyklu miesiączkowego.
Jeśli borykasz się z problemami w tym zakresie to odradzam samodzielnej terapii. Z całym przekonaniem uważam, że powinnaś zgłosić się do ginekologa, a następnie do dietetyka.
W swojej praktyce miałem okazję nie raz zajmować się współpracą z kobietami, których głównym celem było przywrócenie prawidłowego cyklu miesiączkowego.

 

 

 

Polecany dietetyk: 

Bhealthy Dietetyk Hubert Wojarski - poznaj dietetyka klinicznego, który zajmuje się przygotowywaniem racjonalnych i smacznych diet.



 

Podsumowanie

Dieta

  • racjonalna,
  • bez restrykcji,
  • z ograniczeniem lub wykluczeniem produktów źle tolerowanych,
  • wprowadzeniem produktów prozdrowotnych,
  • o odpowiedniej kaloryczności

przyczyni się nie tylko do osiągnięcia pożądanej masy ciała, ale także do poprawy większości aspektów świadczących o polepszeniu ogólnego stanu zdrowia. Zadbaj o swoją dietę, a zadbasz o całego siebie!

 

 

Literatura

  1. Surówka, Justyna. "Analiza wpływu składników wybranych suplementów diety na stan skóry, włosów i paznokci." (2016).
  2. Sobańska, Zuzanna. "Jak wzmocnić paznokcie dietą? Kluczowe składniki w żywności."
  3. Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. "Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów." (2012).
  4. Bojarowicz, H. A. L. I. N. A., and B. A. R. B. A. R. A. Woźniak. "Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę." Problemy Higieny i Epidemiologii 89.4 (2008): 471-475.
  5. Kamm, Anna, and Wioletta Barańska-Rybak. "Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym." (2016).
  6. Osowski, Szymon. "Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego." Studies (2019).
  7. Koczur, Karolina. "Wpływ diety na zdrowie psychiczne u osób dorosłych w przedziale wiekowym 20-62 lat." (2020).