Czy warto mieć dietetyka? Jakiego dietetyka wybrać?

Dietetyk robiący sałatkę.

Moda na bycie zdrowym, fit i wysportowanym w dalszym ciągu nam towarzyszy. Zwiększa się świadomość żywieniowa ludzi i regularniej podejmujemy aktywność fizyczną. To przedkłada się na polepszenie jakości i długości życia.
Tak przedstawia się wizja większości osób. Niestety mimo większej świadomości i wiedzy na temat prowadzenia zdrowego stylu życia, niektórzy nadal nie mogą odnaleźć się w tych wszystkich nowościach - fit produktach, odtłuszczonych majonezach, dietach i co najważniejsze, sposobie żywienia w chorobach.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzi dietetyk, który przygotowuje plany żywieniowe pod potrzeby swojego pacjenta. Warto jest skorzystać z usług dietetyka przynajmniej raz na jakiś czas. Nie tylko po to by polepszyć stan swojego zdrowia, wygląd czy samopoczucie. Może także okazać się, że przekaże Ci wiele wartościowych informacji, które ułatwią Ci robienie zakupów, gotowanie, a nawet oszczędzą czas i pieniądze.

 

Spis treści

Dietetyk, a "dietetyk" 

Czym zajmuje się dietetyk? 

Dietetyk tylko odchudza? 

Tyle rodzajów dietetyków! Jakiego dietetyka wybrać? 

Dlaczego warto iść do dietetyka? 

Dieta indywidualna vs gotowiec, czyli jednostronny pojedynek. 

Czy warto wydać więcej na dietę indywidualną? 

Podsumowanie 

Najczęściej zadawane pytania 

 

Dietetyk, a "dietetyk"

Zdecydowałem się poruszyć na początku temat zawodu dietetyka ze względu na to, że spotykam się z coraz większą liczbą osób noszących miano "dietetyka" po skończonym jednym lub dwóch kursach weekendowych. Stety lub niestety zawód dietetyka jest aktualnie przypisany do PKD 86.90. („Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana”). Co za tym idzie, każdy może zrobić jeden kurs, podejś do egzaminu online i otrzymać certyfikat "dietetyka".

Można się zatem domyślać jak różny poziom może prezentować dietetyk po skończonych studiach gdzie zdobywa wiedzę z zakresu żywienia osób zdrowych i chorych, ale również fizjologii, anatomii, biochemii, mikrobiologii oraz psychologii, a "dietetyk" po 6 zjazdach weekendowych po 8h. Warto zatem dokładnie przeanalizować wybór specjalisty od żywienia przed zapisaniem się na wizytę lub kupieniem pakietu diety. O tym będę mówił później.

* Posługiwanie się stwierdzeniem "dietetyk" nie sugeruje braku szacunku, a próbę klarownego przedstawienia różnych znaczeń tych samych słów.

 

Dietetyk przygotowuje plan żywieniowy.

 

Czym zajmuje się dietetyk?

Głównym celem dietetyka jest promowanie zdrowego stylu żywienia i aktywności fizycznej. Dokonuje tego przez:

  • Konsultacje, czyli spotkania na żywo, wideorozmowy online lub rozmowy telefoniczne,
  • Ułożenie planów żywieniowych,
  • Przekazanie materiałów edukacyjnych.

Konsultacje mogą mieć różny charakter. Mogą przypominać swego rodzaju wykład dla jednej osoby, podczas którego "student" dowiaduje się tylko najistotniejszych dla niego rzeczy, ale mogą też być to rozmowy bardziej na luzie z naciskiem na obecny styl żywienia i aktywności fizycznej. Dobry dietetyk dopasowuje styl prowadzenia konsultacji do klienta.

Plan żywieniowy przygotowywany jest na podstawie wywiadu żywieniowego lub samej konsultacji, podczas której dietetyk robi notatki.
Dobry specjalista układa plan żywieniowy dopasowany potrzeb do pacjenta/klienta. Ma wtedy na uwadze przynajmniej:

  • płeć,
  • wiek,
  • wzrost,
  • aktualną masę ciała,
  • cel wprowadzenia nowego planu żywieniowego,
  • stan zdrowia,
  • uczulenia i nietolerancje pokarmowe,
  • aktywność fizyczną.

Znakomity specjalista zapyta także o:

  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • godziny pracy,
  • sen,
  • ilość wypijanych płynów,
  • alkohol i papierosy,
  • suplementy - spyta o budżet na suplementy i o Twoje zdanie na ich temat,
  • choroby występujące u Ciebie oraz u Twojej rodziny,
  • jakie leki obecnie stosujesz,
  • czy masz kontakt z lekarzem,
  • czy masz czas na gotowanie, czy lubisz to robić, 
  • czy finansowo możesz pozwolić sobie np. na krewetki,
  • czy możesz jadać posiłki w pracy,
  • i wiele innych...

Materiały edukacyjne przygotowane przez dietetyka są dopasowane do aktualnego stanu wiedzy pacjenta/klienta. Jeśli z wywiadu lub konsultacji wynika, że brakuje Ci wiedzy z zakresu nawodnienia i regularności spożywanych posiłków to właśnie na tym będzie skupiał się przekazany materiał.

Nie chciałbym też pominąć dietetyków, którzy specjalizują się w żywieniu zbiorowym. Mam tutaj na myśli stołówki w szkołach/szpitalach, cateringi dietetyczne, przyjęcia, itp.
W takim przypadku specjaliści również zbierają informacje na temat zdrowia i preferencji żywieniowych osób, które będą korzystały z diety. Często osobiście spotykają się z zarządcami w kuchni i sprawdzają jakim sprzętem dysponują kucharze, jaki jest budżet na produkty i jaki będzie rodzaj tego wydarzenia.

  

Dietetyk tylko odchudza?

Obecnie panuje błędne przekonanie, że rolą dietetyka jest wyłącznie pomoc w odchudzaniu. Oczywiście niektórzy dietetycy mogą specjalizować się w prowadzeniu swoich klientów tylko pod względem odchudzania i nie ma w tym nic złego, ale cześć z nas posiada różne inne specjalizacje i kwalifikacje. Dietetycy mogą specjalizować się między innymi w:

Dietetyce klinicznej - prowadzeniu dietetycznym osób borykających się z chorobami dietozależnymi np. cukrzyca czy refluks,

Psychodietetyce - pomocy w zakresie żywienia i psychologii. Najczęściej w przypadku zaburzeń odżywiania,

Dietetyce gastronomicznej - czyli wcześniej wspomnianej współpracy z. placówkami i żywieniu zbiorowym,

Dietetyce sportowej - współpracy ze sportowcami i osobami aktywnymi fizycznie,

Dietetyce dziecięcej - niesieniu pomocy dzieciom i młodzieży.

 

 

 

Polecane artykuły: 

Współpraca z dietetykiem online - dowiedz się jak przebiega współpraca z dietetykiem internetowym i ile czasu oraz pieniędzy można na tym oszczędzić.

Co jeść przed i po aktywności fizycznej? - dowiedz się jak wspomóc efektywność swoich treningów za pomocą kilku małych poprawek w diecie. 



 

Tyle rodzajów dietetyków! Jakiego dietetyka wybrać?

Dokonując wyboru sprawdź kwalifikacje i specjalizację dietetyka. Zastanów się czego potrzebujesz i skontaktuj się ze specjalistą, który najbardziej odpowiada Twojej sytuacji. W większości przypadków dietetycy, którzy specjalizują się np. w odchudzaniu osób zdrowych odmówią współpracy trudnemu przypadkowi z wieloma jednostkami chorobowymi bo najzwyczajniej w świecie kształcą się w innym kierunku. To bardzo dobra praktyka!
Niestety można natknąć się też na "dietetyka", który pomimo braków w wiedzy w danym przypadku podejmie się wyzwania. Często po takiej sytuacji, u pacjenta dochodzi to zniechęcenia się do kolejnych wizyt i kolejnej współpracy z innym dietetykiem w przyszłości.

Prosty przykład:

Osobiście mam doświadczenie w dietetyce sportowej i klinicznej. Tym też się specjalizuję i to oferuję w Bhealthy. Nie zmienia to faktu, że jeśli przyjdzie do mnie klient zdrowy, mało aktywny fizycznie mający na celu zmniejszenie masy ciała o 5kg, to z największą przyjemnością pomogę mu to osiągnąć. Moja wiedza pozwala na przygotowanie wszystkiego czego taki klient potrzebuje.

Inaczej ma się sprawa np. we współpracy z dziećmi i z osobami, które cierpią na zaburzenia odżywiania od lat. W takim przypadku odmawiam współpracy i polecam innego specjalistę.

Podsumowując - szukaj kogoś, kto zajmuje się tym czego oczekujesz. Nie próbuj na siłę iść do najlepszego dietetyka sportowego jeśli chorujesz na chorobę wrzodową bo albo nie dojdzie do współpracy albo żadne z was nie będzie z niej zadowolone.

 

Zeszyt do planowania. Jak wybrać najlepszego dietetyka?

 

Dlaczego warto iść do dietetyka?

Większość ludzi decyduje się na wizytę w gabinecie dietetyka lub kontakt online ze względów sylwetkowych. Pragniemy dobrze wyglądać, lepiej prezentować się na plaży i utrać kilka kilogramów po świątecznym okresie. Czasami po nieudanych próbach odchudzania dochodzi do przemyśleń skutkujących zasięgnieciem porady specjalisty.  

W odmiennej sytuacji są osoby, które mają problemy zdrowotne i współpraca z dietetykiem jest jednym z czynników gwarantujących zdrowie i dobre samopoczucie.

W obu przypadkach odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy służy ogromną pomocą. Wprowadzenie diety z odpowiednim bilansem kalorycznym, podziałem makroskładników, dobrze dobranymi produktami i niektórych przypadkach potrzebną suplementacją i nawodnieniem przynosi niesamowite rezultaty. Nie zawsze są one widoczne gołym okiem po kliku dniach czy tygodniach bo każdy może mieć inny cel, inny stan zdrowia i inne możliwości trzymania sie założeń planu, ale w 99% przypadków obserwuje się zmiany na lepsze.

Jeśli cierpisz na schorzenia lub choroby dietozależne to bez dwóch zdań powinieneś/powinnaś udać się do dietetyka w celu konsultacji, edukacji i przygotowania odpowiedniego planu żywieniowego. Borykasz się z chorobami takimi jak:

  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, Refluks, IBS,
  • Nadcisnienie tętnicze, hipercholesterolemia,
  • WZJG, Choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • Niedoczynność lub nadczynność tarczycy, Hashimoto, Choroba Gravesa-Basedowa,
  • Cukrzyca typu II, insulinooporność,
  • Celiakia, łuszczyca?

Niezwłocznie poszukaj dietetyka!
Skoro już czytasz mojego bloga to zachęcam do zapoznania się z moją ofertą diety w chorobie.

Podobnie ma się sprawa w przypadku występowania nieprzyjemnych objawów po spożyciu niektórych pokarmów. Jeśli miewasz:

  • biegunki lub zaparcia,
  • wzdęcia i częste gazy,
  • bóle brzucha,
  • pieczenie w przełyku,
  • osłabienie nawet po zjedzeniu posiłki i wypoczynku

Pomyśl o poszukaniu specjalisty, przynajmniej w celu kontaktu mailowego. Możesz cierpieć na nietolerancję pokarmową lub być uczulonym na jakiś produkt lub grupę produktów.

Odchodząc od chorób, uczuleń i nietolerancji pokarmowych...
Coraz częściej spotyka się sytuację, kiedy osoby aktywne fizycznie przekonują się o roli diety w zmianie sylwetki i polepszaniu wyników sportowych. Trenując sport amatorsko lub zawodowo powinno się zwrócić uwagę na sposób żywienia. Łatwo doprowadzić bowiem do niedożywienia i pogorszenia rezultatów lub stosowania zbyt dużej podaży kilokalorii i obserwowaniu braku efektów. Niezależnie od tego czy trenujesz sport zespołowy np. koszykówkę, sport indywidualny taki jak boks lub podejmujesz aktywność fizyczną na poziomie amatorskim uczęszczając na siłownię lub trenując w domu warto zadbać o jakość swojej diety. W obecnych czasach prawie każdy zawodowy sportowiec korzysta z pomocy dietetyka i trenera. Sportowcy amatorzy idą ich tropem i także częściej decyduja się na pomoc specjalisty.

 

Dieta indywidualna czy gotowiec?

 

Dieta indywidualna vs gotowiec, czyli jednostronny pojedynek.

Ostatnia rzecz, którą chciałbym poruszyć w tym wpisie to wybór pomiędzy planem żywieniowym dobranym indywidualnie pod potrzeby klienta, a rozpiską gotową (ewentualnie z przeredagowanym imieniem i datą przygotowania). Przygotowanie diety pod potrzeby klienta (indywidualnej/spersonalizowanej) wymaga od dietetyka większego nakładu pracy niż wysłanie gotowca. Idzie za tym większa cena współpracy, ale równocześnie rośnie jakość udzielanej usługi:

  • Posiłki i produkty w diecie są dopasowane do preferencji klienta i jego umiejętności kucharskich,
  • Zapotrzebowanie na kalorie, makroskładniki i inne jest dokładnie wyliczone wedle Twoich potrzeb i celu, 
  • W większości przypadków wraz ze spersonalizowaną dietą dietetycy oferują stały kontakt na czas trwania współpracy. To ogromny plus zwłaszcza dla osób początkujących, które będą miały pytania odnośnie planu żywieniowego, prośby o zamienniki produktów, detaliczne zmiany i konsultacje.

Wysłanie gotowca nawet w przypadku posiadania bazy setek różnych diet z różnymi kalorycznościami, posiłkami, podziałem makroskładników, itd. nigdy nie gwarantuje tego że dieta jest odpowiednia właśnie dla Ciebie. Wywiad żywieniowy służy głównie dopasowaniu kaloryczności (może z dokładnością +- 100/200 kcal czyli znacznej części potencjalnego deficytu kalorycznego). Często natrafia się w przepisach na nielubiane produkty, w niefortunnych przypadkach można być świadkiem obecności produktu, na który jest się uczulonym, a w przypadku bardzo nieprofesjonalnego podejścia ignoruje się występujące choroby i stan zdrowia. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli klient nie ma podstawowej wiedzy z zakresu zdrowia i nie zauważy tego problemu przed pogorszeniem się stanu zdrowia.

Niestety z powodu braku wiedzy na ten temat, ludzie często wybierają tańsze odpowiedniki diety. Dietetycy z takimi ofertami mają ogrom klientów i często brakuje im czasu na stały kontakt z podopiecznymi. Zdarza się, że ludzie są pozostawieniu samemu sobie po otrzymaniu takiego gotowca. 

 

Czy warto wydać więcej na dietę indywidualną?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie osobiście. Jedynym plusem gotowców nad dietą indywidualną jest cena. Jeśli cenisz sobie jakość, dopasowanie, personalizację i kontakt to zdecyduj się na dietę indywidualną w większej cenie. Jeśli wymienione elementy nie są dla Ciebie istotne to skorzystaj z gotowca.

 

 

 

Polecany dietetyk: 

Bhealthy Dietetyk Hubert Wojarski - poznaj dietetyka klinicznego, którego poleca 100% pacjentów.



 

Podsumowanie

  • Nie każdy dietetyk jest sobie równy! Obecnie na rynku można znaleźć dietetyków z wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem albo dietetyków po kursie z niewystarczającym zasobem wiedzy.
  • Rolą dietetyka nie jest tylko odchudzanie osób z nadwagą i otyłością. Dietetycy mają różne specjalizacje i kwalifikacje na podstawiej których można weryfikować czy dany specjalista nadaje się dla Ciebie!
  • W przypadku występowania chorób dietozależnych, uczuleń i nietolerancji pokarmowych skorzystaj z usług dietetyka. To najrozsądniejszy wybór!
  • Jeśli zależy Ci na polepszaniu wyników w sporcie sprawdź ofertę dietetyków sportowych, którzy mogą wiele wnieść do Twojej aktywności fizycznej.
  • Cenisz sobie jakość przygotowanej diety? Lubisz mieć łatwiej? Nie lubisz katować się zielonymi koktajlami na bazie roszponki? Skorzystaj z diety indywidualnej, nie gotowca.

 

Najczęściej zadawane pytania

  • Jaka jest różnica w cenie diet indywidualnych a gotowców?

Różnica jest bardzo mocno zależna od rodzaju diety indywidualnej. Taka dieta wiąże sie zazwyczaj z wydatkiem rzędu 200-400 zł miesięcznie. Gotowca można znaleźć często jako jakiś dodatek do treningu, w formie promocji lub nagrody za zapisanie się do newslettera. Jeśli za takiego się płaci to można liczyć się z wydatkiem 60-150 zł z czym te wyższe wartości mają na celu symulowanie "tanich" diet indywidualnych. Tak niestety nie jest. Mamy wtedy do czynienia z dość perfidnym chwytem, marketingowym.

  • Czy dobry dietetyk nie jest w stanie przygotować odpowiedniej diety dla każdego?

Dietetyka to ogromne pojęcie. Może się wydawać, że dietetyk zajmuje się tylko wybieraniem przepisów i wklejaniem ich bezpodstawnie do planu. Tak oczywiście nie jest. Za czynami dietetyka stoi duża wiedza z danego zakresu. Dla przykłądu: Dobry dietetyk sportowy wie dużo na temat żywienia w sporcie. Wie wszystko na temat posiłków okołotreningowych, żywienia w okresie przedstartowym, odżywkach wspomagających wydolność, itp. Na tym skupia się podczas edukacji i na to poświęca swój czas. Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem - jeśli ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego. Sprawdza się to znakomicie w przypadku specjalizacji dietetyka.

  • Lepiej czytać bloga dietetyka czy bloga popularnych platform w poszukiwaniu sprawdzonej wiedzy?

W znacznej większości popularne platformy z blogami prowadzone są przez zarządcę, który zleca napisanie wpisu osobie wykwalifikowanej. Jeśli pojawia się wpis dietetyczny to prawdopodobnie stoi za nim specjalista od żywienia. Jak pojawia się wpis o finansach to z największym prawdopodobieństwem autorem słów jest ktoś kto zna się w tym temacie. W takiej sytuacji nie ma jednak równowagi. Często treści tematyczne wykluczają się nawzajem i nie można spodziewać się uzupełniania ich kolejnymi wpisami.
W przypadku bloga prowadzonego przez jedną osobę np. dietetyka blog jest planowany tylko w jednym kierunku/jednym temacie. U mnie np. nie znajdziesz informacji na temat inwestowania czy oceny najnowszych gier komputerowych. Tutaj możesz zaglądać zawsze w poszukiwaniu sprawdzonej wiedzy dietetycznej bo właśnie takim zakresem się interesuje i jestem jedyną osobą prowadzącą tego bloga.

  • Jakiego dietetyka wybrać? (dietetyk lokalny vs dietetyk online)

Pamiętaj, że przygotowywanie dobrego planu dietetycznego prawie w całości odbywa się na podstawie wywiadu zdrowotnego. Jednorazowe uzupełnienie ankiety online wystarczy do tego by przygotować kompletny plan działania wraz z jadłospisem, materiałami edukacyjnymi i poradami. Nie musisz zatem koniecznie wybierać dietetyka z Twojego miasta. Warto zdecydować się na współpracę z dietetykiem online, który cieszy się dużym zaufaniem i dobrymi opiniami w sieci.