Dietetyk prowadzący swoich pacjentów online to coś o czym nie słyszy się na co dzień. Zdecydowanie częściej, zawód dietetyka kojarzy się z gabinetem, konsultacją, ważeniem i kontaktem twarzą w twarz niż ze specjalną aplikacją, wideorozmową i uzupełnianiem wywiadów zdrowotnych oraz raportów okresowych.
Jako dietetyk prowadzący swoją działalność wyłącznie przez internet zauważyłem wzrost zainteresowania moimi usługami. Powodem tego jest rosnąca potęga internetu i chęć zakupu usługi “wygodnej”. Żeby otrzymać indywidualną dietę, która będzie równie skuteczna lub skuteczniejsza od diety przygotowanej przez dietetyka w gabinecie, nie musisz wychodzić ze swojego domu.
Niestety nadal panuje przekonanie, że dietetyk online nie jest w stanie prowadzić swojego pacjenta tak skutecznie jak dietetyk w gabinecie. Czy to prawda? Przekonaj się!
Spis treści
Usługi udzielane przez internet
Dietetyk online - co oferuje dietetyk internetowy?
Dietetyk w gabinecie - kto korzysta z dietetyka stacjonarnego?
Dietetyk online - prowadzenie dietetyczne w chorobie
Dietetyk online - kogo wybrać?
Usługi udzielane przez internet
Usługi internetowe są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Mamy mniej czasu, siły i ochoty na wyprawy do gabinetów specjalistów, do szkół na korepetycje, czy do miejsc, w których odbywają się szkolenia. Porady lekarskie i dodatkowa edukacja odbywają się przez internet i nie jest to spowodowane tylko aktualną sytuacją epidemiologiczną (05.2021).
Oprzyjmy się na przykładzie szkoleń. Jeszcze kilka lat temu szkolenia online z jakiegokolwiek zakresu wiedzy były owiane chmurą niepokoju. Większość z nas uważała szkolenia online za tzw. SCAM i wybierała możliwość edukacji na żywo, nawet kiedy nie było to “po drodze”. W 2016 i 2017 roku nieco poniżej 50% chętnych podczas zapisu na odpłatne szkolenia wybierało opcję edukacji online. Z danych dostępnych w internecie można wywnioskować, że z biegiem czasu odsetek osób chętnych do edukacji przez internet rośnie.
Zdecydowałem się na oparcie zawodu dietetyka o przykład szkoleń ze względu na to, że współpraca ze specjalistą z zakresu żywienia w dużej mierze opiera się na edukacji klienta. Wizyty w gabinecie, pomiary składu ciała i jadłospisy w formie papierowej to techniki, które nadal są używane przez dietetyków na całym świecie, ale czy taka forma współpracy jest wygodna?
Dietetyk online - co oferuje dietetyk internetowy?
Dietetyk online wydaje się być bardziej nowoczesnym wyborem. Wynika to z rosnącej potęgi internetu. Coraz więcej chętnych decyduje się na wygodniejszą formę współpracy z dietetykiem, którą jest współpraca online.
Co oferuje dietetyk online?
-
Konsultacja przez internet (w formie wideorozmowy lub rozmowy telefonicznej).
Plusy: -
oszczędność czasu i pieniędzy na transporcie,
-
wygoda i swoboda - komfort bycia we własnym mieszkaniu - kto nie chciałby napić się kawy, siedzieć wygodnie we własnym fotelu w dresach podczas spotkania z dietetykiem?
-
możliwość robienia notatek.
-
Regularny i częstszy kontakt online np. w formie wiadomości e-mail lub sms czy przez rozmowę telefoniczną.
Plusy: -
szybsze rozwianie wątpliwości wobec przygotowanego jadłospisu,
-
spokój związany z możliwością kontaktu w dowolnym momencie zamiast czekania na kolejną umówioną wizytę w gabinecie.
-
Plany dietetyczne przygotowane i dostarczone w formie wygodnych do korzystania plików PDF. W niektórych przypadkach otrzymuje się dostęp do aplikacji z przygotowanym jadłospisem, przepisami i listą zakupów.
Plusy: -
ogromna wygoda korzystania z planu dietetycznego np. podczas gotowania i robienia zakupów.
-
Raporty postępów (bez obowiązku wizyty w gabinecie) przygotowane dzięki pomiarom z wykorzystaniem wagi łazienkowej i miarki krawieckiej.
W niektórych przypadkach wykorzystuje się pomiar fałdomierzem, który jest dokładniejszym sposobem pomiaru tkanki tłuszczowej niż bioimpedancja elektryczna.
Plusy: -
oszczędność czasu,
-
wygoda i poczucie zrobienia pomiarów samodzielnie,
-
większa skuteczność pomiarów - zwłaszcza tkanki tłuszczowej.
Dietetyk w gabinecie - kto korzysta z dietetyka stacjonarnego?
Dietetyk w gabinecie specjalistycznym nadal ma swoich zwolenników. Jest to zrozumiałe ze względu na to, że niektórzy pacjenci cenią sobie kontakt twarzą w twarz ponad wszystko.
Co oferuje dietetyk w gabinecie?
-
Konsultacja, która odbywa się stacjonarnie. Możliwość ustalenia regularnych spotkań w gabinecie.
Plusy: -
osoby oczekujące kontaktu na żywo będą bardziej spełnione po konsultacjach w gabinecie niż po wideorozmowie z dietetykiem online.
-
Pełny pomiar składu ciała.
Plusy: -
poznanie procentowej zawartości wody w organizmie, masy kości, masy mięśniowej, zawartości tkanki tłuszczowej (w tym wisceralnej tkanki tłuszczowej),
-
omówienie wyników ze specjalistą.
-
Brak wymogów obycia z komputerem i internetem.
Plusy: -
osoby starsze nie mają potrzeby nauki otwierania plików ze skrzynki mailowej - możliwość otrzymania papierowej wersji jadłospisu i materiałów edukacyjnych.
-
Płatność gotówką.
Polecane artykuły:
Dietetyk - czy warto mieć dietetyka? - dowiedz się w jakich przypadkach warto podjąć współpracę z dietetykiem.
Jak zacząć odchudzanie? - dowiesz się jak prawidłowo rozpocząć odchudzanie.
Dietetyk online - prowadzenie dietetyczne w chorobie
Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi i uważasz, że dieta może pomóc w leczeniu choroby, to nie zamykaj się na współpracę z dietetykiem online. Dobrze wypełniony wywiad zdrowotny, wysłane wyniki badań oraz stały kontakt z dietetykiem przez internet to znakomita podstawa do przygotowania jadłospisu i materiałów edukacyjnych. Łatwiejszy i częstszy kontakt ze strony dietetyka online może przyczynić się do lepszych efektów współpracy niż w przypadku cotygodniowych lub comiesięcznych wizyt w gabinecie.
Wyobraź sobie, że borykasz się z refluksem żołądkowo przełykowym, a w jadłospisie znalazł się składnik, który prowadzi do pojawienia się objawów. Jego wymiana nie przychodzi Ci z łatwością bo nie wiesz do jakiej grupy należy problematyczny produkt.
-
Przy współpracy z dietetykiem online wystarczy, że napiszesz jedną wiadomość, a odpowiedź i rozwiązanie problemu następuje najczęściej po jednej godzinie (nawet w weekendy).
-
Jeśli współpracujesz z dietetykiem w gabinecie to prawdopodobnie na odpowiedź będziesz czekać, aż dietetyk będzie przy komputerze służbowym. Co jeśli dietetyk w danym gabinecie przyjmuje 1 raz w tygodniu? Co jeśli jest piątek wieczór, a dietetyk pracujący od poniedziałku do piątku skończył zmianę? Musisz wtedy podjąć decyzję indywidualnego wprowadzenia korekty w jadłospisie, a wiadomo jak wiele wykluczeń pokarmowych może wynikać z problemów z przewodem pokarmowym.
Zarówno dietetyk internetowy jaki i dietetyk pracujący stacjonarnie może współpracować z Twoim lekarzem prowadzącym. W przypadku stosowania leczenia farmakologicznego obowiązkowym jest znajomość stosowanych leków. Dietetyk bez takiej wiedzy nie jest w stanie wziąć pod uwagę interakcji leków z pożywieniem.
Dietetyk online - kogo wybrać?
Dietetyk online - na co zwrócić uwagę:
-
Opinie znajomych - może ktoś z nich ma do polecenia dietetyka online, któremu ufają.
-
Opinie online - szukanie informacji na temat dietetyka online w internecie to bardzo dobra decyzja. Przecież to właśnie w sieci będzie najwięcej informacji na jego temat. Szukaj opinii, które mówią o superlatywach aspektów, na których najbardziej Ci zależy np. stały kontakt.
-
Social media - to właśnie na facebooku, instagramie i innych mediach społecznościowych dietetycy online dzielą się swoją wiedzą. Zawsze weryfikuj wiedzę specjalisty, od którego planujesz zakup usługi.
-
Blog - zdecydowana większość dietetyków online prowadzi swojego bloga. Jedni decydują się o pisanie wpisów na temat chorób i omawianiu diety od praktycznej strony, inni prowadzą bloga kulinarnego.
Dietetyk online - czerwone flagi, czyli na co uważać:
-
Tanie diety - diety za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych nie są przygotowywane indywidualnie. Jeśli oczekujesz personalizacji diety to jadłospis będzie Cię kosztować 180-420 zł zależnie od długości trwania.
-
Gratisy - “kup suplement a dietę dostaniesz za darmo”. Dieta będzie przygotowana tak aby sprzedać Ci jeszcze więcej suplementów.
-
Gwarancja sukcesu - “ze mną schudniesz na 100%”. Nawet najlepszy specjalista od żywienia nie może zapewnić 100% gwarancji sukcesu.
-
Zwrot za nieskuteczną dietę - nie da się jednoznacznie stwierdzić czy dieta jest skuteczna czy nie.
-
Wygórowane liczby - “pomogłem setkom tysięcy Polaków”. Jeśli jedna osoba potrafi w jednym momencie utrzymać stały kontakt nawet ze 100 pacjentami to musi mieć genialny sposób na automatyzowanie wiadomości, pomoc innych specjalistów albo “setki tysięcy Polaków” to słowa bez żadnego znaczenia.
-
Wykorzystanie mocno ograniczonego czasu promocji - “Kup dietę w ciągu 15 minut, a otrzymasz 50%-owy rabat”. Żaden szanujący się specjalista z zawodu medycznego nie będzie namawiał Cię do zakupu diety w 15 minut. Decyzja o zmianie nawyków żywieniowych to nie pstryknięcie palcami.
-
Brak kontaktu po otrzymaniu diety - aktualnie jest to najczęstszy problem wspominany przez osoby, które korzystały wcześniej z usług dietetyka.
-
Liczne niedociągnięcia w diecie - błędy w przepisach, zła interpretacji informacji w ankiecie.
Każdy z powyższych punktów powinien być dla Ciebie znakiem “STOP”. W takim przypadku warto poszukać innego specjalisty, który lepiej spełni Twoje oczekiwania.
Jeśli w przeszłości spotkała Cię słaba jakościowo usługa dietetyka online, to prawdopodobnie podczas wyboru specjalisty padłeś/aś ofiarą dobrego przedsiębiorcy, a gorszego dietetyka. Istotne jest żeby w takim przypadku nie wrzucać wszystkich dietetyków do jednego worka.
Polecany dietetyk:
Bhealthy Dietetyk Hubert Wojarski - poznaj dietetyka klinicznego online, który jest polecany przez 100% pacjentów.
Podsumowanie
-
Dietetyk online jest dobrym wyborem jeśli cenisz sobie swój czas i komfort podczas spotkań ze specjalistą. Otrzymane materiały są przedstawione w wygodnej formie, a częstszy kontakt może skutkować lepszymi efektami stosowanego planu.
-
Współpraca z dietetykiem online jest w wielu przypadkach tańsza niż regularne uczęszczanie na wizyty u dietetyka w gabinecie. Powodem tego nie jest gorsza jakość usług, a mniejsze koszty prowadzenia firmy ze strony dietetyka online.
-
Doświadczony dietetyk online o odpowiedniej specjalizacji jest dobrym wyborem także dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi.
-
Wybierając dietetyka online uważaj na chwyty marketingowe i kieruj się opiniami innych. Pamiętaj także o weryfikacji wiedzy dietetyka np. sprawdzając jego media społecznościowe.
Najczęściej zadawane pytania
-
Jak bardzo różnią się koszta współpracy pomiędzy dietetykiem online a dietetykiem w gabinecie?
Cena współpracy zarówno z jednym jak i drugim specjalistą jest zależna od wielu czynników. Dietetycy stacjonarni najczęściej przygotowują plany dietetyczne na 7 dni, a cena takich jadłospisów rozpoczyna się od 100 zł (bez wliczonej konsultacji|).
Dietetycy online przeważnie oferują plany długoterminowe zaczynając od 28 dni. Cena takiej diety rozpoczyna się od 200 zł (bez wliczonej konsultacji). -
Czy dietetyk online jest w stanie przygotować dietę bez analizy pacjenta na żywo?
Ocena sylwetki pacjenta nie jest niezbędna aby przygotować plan dietetyczny. Jest ciekawym dodatkiem do informacji o pacjencie dlatego dietetyk online może prosić o przesłanie zdjęć sylwetki.
-
Czy da się dokonać analizy składu ciała nie wychodząc z domu?
Aktualna technologia pozwala na przeprowadzenie analizy składu ciała w warunkach domowych. Wystarczy posiadać odpowiednio przeznaczoną do tego wagę łazienkową. Jej cena rozpoczyna się od 80 zł. Nie jest tak dokładna jak specjalistyczna waga w gabinecie dietetyka, ale rysuje szkielet tego co powinno się wiedzieć o swoim ciele.
-
Jak przebiega współpraca z dietetykiem online?
Współpraca zazwyczaj rozpoczyna się od zakupu usługi. Po zaksięgowaniu płatności otrzymuje się wywiad zdrowotny do wypełnienia. Na jego podstawie przygotowywany jest plan żywieniowy i materiały edukacyjne. Na czas trwania współpracy otrzymuje się możliwość stałego kontaktu. Często w zakres stałego kontaktu wliczane są raporty postępu.